top of page

Kdy a jak se objednat k vyšetření?

Objednat se můžete přes náš on line objednávací systém v odkazu na stránkách www.expertníkolposkopie.cz. Důležité je uvést Vaše telefonní číslo nebo jiný kontakt. V pracovní době ideálně v dopoledních hodinách se můžete objednat telefonicky na čísle 605496767. Pokud se nedovoláte, vzhledem k vytíženosti našeho personálu, zavoláme my Vám a domluvíme termín Vašeho vyšetření dle Vašich preferencí.
Ideální termín pro objednání je v prvních 2 týdnech po mentruaci vzhledem k lepším optickým podmínkám na děložním čípku. Postmenopausální ženy, které již nekrvácí, se mohou objednat kdykoliv. Ve vybraných případech je nutné u postmenopausálních žen užívat lokální hormonální léčbu tesně před vyšetřením. Recept obdržíte u nás v ambulanci, nebo u svého obvodního gynekologa.

Mohu se objednat ke konsultaci i mimo pracovní dobu nebo mít vyšetření okamžitě po zavolání?

Poradna pro expertní kolposkopii je z organizačních důvodů pouze v úterý odpoledne od 12:00 do 18:00. Po individuální dohodě je možné se objednat ke konsultaci v jiný termín, obvykle do jednoho týdne, dle možností i okamžitě v ten samý den. Termín domluvíme a synchronizujeme individuálně dle Vašich preferencí a osobního pracovnícho rozvrhu MUDr. Petra Halady. Vyšetření je spoplatněno dle aktuálního ceníku uvedeného na stránkách www.expertnikolposkopie.cz.

Byla jsem odeslána registrujícím gynekologem do kolposkopické poradny, je moje zdraví ohroženo?

Většina žen, které navštěvují naši ambulanci, byla odeslána registrujícím gynekologem pro podezření na  predrakovinové stadium gynekologického onemocnění. Procesy, při kterých postupně vznikne nádorové onemocnění trvají řádově několik let. Tyto procesy jsou většinou pomalé, ale občas existují i vzácné výjimky s rychlým průběhem. Není vhodné tedy vyšetření odkládat, ale ani  se zbytečně obávat výsledku. Jedná se tedy většinou o předrakovinové stadium nádoru a naše ambulance má za úkol rozeznat závažnost onemocnění a zahájit jeho léčbu. Každou pacientku posuzujeme induviduálně a při návštěvě budete plně informovaná o Vašem zdravotním stavu a dalším postupu léčby.

Má očkování proti rakovině děložního čípku pro mě smysl?

Očkování proti HPV (lidský papilloma virus) je vhodné pro každou ženu a i muže od 13 let, kteří nemají kontraindikaci očkování ze zdravotních důvodů. Očkování dokáže snížit incidenci předrakovinových změn na děložním čípku o 80%. Působí jako doplňková léčba při výskytu předrakovinových změn a po operačním řešení přednádorových stadií tím, že snižuje výskyt znovuobjevení onemocnění. Dokáže výrazně snížit také incidenci rakoviny konečníku, hrtanu, zevního genitálu ženy, pochvy a penisu. Jakýkoliv typ dostupné vakcíny proti HPV je lepší, než být zcela bez očkovaní. Nejlepší pro prevenci jsou vakcíny, které zaručují ochranu proti největšímu počtu HPV typů. Více informací Vám poskytneme u nás v ambulanci.

Jsou po vyšetření v kolposkopické poradně doporučeny nějaké omezení?

Většinou není potřeba zachovávat žádné omezení. Pokud pacientka podstoupila biopsii (odebrání vzorku) děložního čípku, je vhodné mít přibližně týden klidovější režim, nekoupat se, jen se sprchovat, nezvedat břemena, zdržet se pohlavního styku a nezavádět nic do pochvy kromě medikace doporučené lékařem.

Je vyšetření bolestivé?

Vyšetření v expertní kolposkopické poradně je stejné jako běžné gynekologické vyšetření. Provádí se s použitím gynekologických zrcadel. Bioptické vyšetření může mít občas nepříjemné. Pokud máte obavy z bolestivého vyšetření máme pro Vás připravenou inhalační analgosedaci rajským plynem (Entonox). Analgosedaci neplatí pojišťovna proto je její použití spoplatněno dle aktuálního ceníku.

bottom of page